• ics@icsestetik.com
  • +90 224 713 13 13

Epilasyon

EPİLASYON KULLANIMI TALİMATI VE UYARILAR

Epilasyon; Traş , ağda ,iple alma ve iğneli epilasyonların yerini almış,modern bir epilasyon yöntemidir. Epilasyon yapılan bölgelerde ki ,kıl köklerinde bulunan siyah madde melanine tutunur.Epilasyon enerjisini ,melanin maddesi tarafından kıl kökünde emilir.Bu reaksion kıl kökünde ani ısı artışına neden olur. Saniyenin nerede ise dörtte biri zaman diliminde oluşan bu ısı, kıl köklerinde hasar oluşturur. Kıl üreten hücrelerde oluşan bu olay, kıl üretme kabiliyetlerinin yitimi ile sonuçlanır.

EPİLASYON HANGİ BÖLGELERE YAPILIR

Derinin bütün yüzeyine yapılabilir.

EPİLASYON NE KADAR ETKİLİDİR?

İnsan vücudu kendini tamir etme gibi mükemmel bir yapıya sahiptir.Bu nedenle ,tüylerin %100 yok edilmesi çok zordur. Fakat bir çok kadın/erkek de %90 üzerinde sonuç alınır.Yaş ,cinsiyet ,cilt rengi,kıl kalınlığı, kıl rengi ve hormon seviyeleri göz önünde tutulursa ,%80 iyi bir beklenti olacaktır.Ortalama 6 uygulama ile iyi bir sonuç almak çoğunlukla yeterli olacaktır.

KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Beyaz ten, koyu renk tüy tercih edilir.Beyaz tüyleri tanımlamaz çünkü melanin pigmentini tanımladığı için (Dolayısıyla koyu tenlerde dikkatli çalışması gerekir .Derideki melanini de emdiği için.)Kalın tüyler ince tüylere göre daha fazla etkilenir.) Cilt renginin açık olması, istenilen dozların rahatça uygulanmasına olanak sağlar.Kullanılan bazı ilaçlar, ışık hassasiyeti yaratabilir (Antibiyotik gibi) Bu nedenle görüşme esnasında kullanılan ilaçlar ve varsa alerji durumu söylenilmelidir.

EPİLASYON SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

-Yüz bölgesi gibi güneşe maruz kalan bölgelere güneş koruyucu mutlaka kullanılmalıdır.Nemlendiren ve yapılandıran kremlerin kullanılması yeterlidir.
- Büyüme evresindeki tüyler lazer den etkilendiğinden tekrarlayan seanslarda ,geri kalan tüylerin etkilenmesi sağlanır .
-Yüz için seans aralığı 4 hafta iken diğer vücut bölgelerinde 8 haftadır. 6 seans sonunda bölgedeki tüyler büyük oranda yok olur.
-Epilasyon sonrası özel bir bakım gerekmez bölgeyi nemlendirmek ve güneşten korumak yeterlidir.
-Epilasyon sonrası tüy köklerinde hafif şişlik ve kızarıklık olabilir.Bu köklerin etkilendiğini gösterir ve normaldir .
-Tüy köklerini etkilediğinden etkilenmiş tüyler bir daha çıkmaz.Yani lazerle yapılan epilasyon kalıcıdır.
-Epilasyon sonrası tüyler 2 hafta içinde yavaş yavaş dökülür.Acele etmeden ve tüyler herhangi bir epilasyon uygulanmadan dökülmesine izin verilmelidir.
-8 ile 24 saat arası banyo yapılmaması önerilir.

Epilasyon